Az idei enyhe, napsütéses február minden hobbi és profi kertészt kicsalt a szabadba.
A téli jázminok és a hóvirágok mellett, a krókuszok, a tulipánok, jácintok is megindultak a tavaszi hagymások közül. Az orgonabokrok és aranyvesszők rügyei is pattanásra készek.
Ideje hát megtekinteni, milyen kerti munkák, teendők várnak ránk most februárban, illetve a következő két hónapban.
Metszés és kéregkaparás
A négy méternél magasabb fákat permetezni és szüretelni is nehézkes. Ezért javaslom, hogy metszéssel szabályozd a fák magasságát.
Metszened kell a díszfákat és gyümölcsfákat még a rügyfakadás előtt. A befelé növő ágakat távolítsd el, hogy szellős legyen a lombkorona belseje. Az elszáradt, a törött és a beteg ágakat vágd, ha kell fűrészeld le.
El kell távolítanod a gyümölcsmúmiákat a fákról és bokrokról.
Az idősebb fák törzsén érdemes még kéregkaparást is végezned, hogy a repedésekben megbúvó kártevőket, a megtapadt mohát és zúzmókat eltávolítsd. Ehhez használhatsz gyökér- vagy drótkefét, kéregkaparó vasat. Készülj fel rá, hogy ez nehéz, megerőltető fizikai kerti munka.
Ha a fatörzs mézgás, akkor a fa moníliával fertőzött. Ez egy természetes immunreakció a növény részéről. A moníliát teljesen kiölni nem tudod, de megfelelő kezeléssel tünetmentessé teheted a fádat. Ehhez először el kell távolítanod a mézgát és az alatta lévő szivacsos, beteg részeket késsel, drótkefével és kesztyűs kézzel. Az így keletkezett friss sebeket ecseteld be 1:1 arányú réz és paraffinolaj vagy narancsolaj keverékével.
Teríts ponyvát vagy műanyag fóliát a törzs körüli területre még a kéregkaparás és a gyümölcsmúmiák eltávolítása előtt, hogy felfogd a kártevőket tartalmazó kaparékot és aszalványokat. Az összegyűlt hulladékot semmisítsd meg! Én a kerti tűzrakóban szoktam elégetni.
Ha már így rendbe tetted a fákat, kezdheted is a lemosó permetezést.
Lemosó permetezés
A rövid és enyhe tél miatt javaslom, hogy végezz lemosó permetezést, mert a kártevők nagy része nem pusztult el az elmúlt időszakban. Szerintem ez az egyik legfontosabb tavaszi kerti munka.
A lemosó permetezéshez használj olajos rézként, ez minden kártevő és betegség (pl: lisztharmat, gombák, atkák, levéltetvek) ellen hatásos szer. Ügyelj rá, hogy örökzöld növényre ne kerüljön a permetszerből. Ha mégis, azonnal mosd le róla tiszta vízzel. (A permetszer megperzselheti a leveleket.)
Én ebben az időszakban megsegítem egy kicsit az örökzöldeket keserűsó, gomba- és atkaölő (pl: csalán és zsurlókivonat) koktéllal.
A lemosó és örökzöld erősítő permetezést szélcsendben, 10-18°C fok közötti nappali hőmérsékleten végezd. Úgy időzítsd a munkát, hogy kb. négy órára lesz szüksége a permetnek a felszáradáshoz.
Ne felejtsd, amint lemegy a nap, hirtelen lehűl a levegő. Ha vizes a növény felülete, könnyen megfázhat az éjszakai lehűlésben, enyhe fagyban.
Attól, hogy most jó idő van, ne felejtkezz meg a még visszatérő fagyokról.
Ezért az ún. szállított fagy (azaz a beáramló fagyos levegő) hatását tompítanod kell. Keverj a permetszerekhez a virágzásban is engedélyezett amionsavat vagy huminsavat, bórt és borostyánkősavat, cinket tartalmazó készítményt. Ezek a vesszőkön át is felszívódhatnak és segítik a terméskötődést, védenek a későbbi fagyok ellen.
Erről és egyéb növényvédelmi teendőkről bővebben Zsigó György növényorvos honlapján tájékozódhatsz.
Tisztítsd és zárd
Tarts be két fontos szabályt minden metszésnél!
1. Mindig tiszta, éles eszközt használj! Pár percre mártsd hypooldatba az eszközt mielőtt másik növényt metszenél.
2. Zárd le a százforintosnál nagyobb átmérőjű metszési felületet! Ehhez méhviaszt, fatapaszt használj. A mézgától megtisztított, rezes készítménnyel lekezelt felületet csak akkor zárd le, ha már nem látszik a kékes szín!
Évelőágyások, sziklakertek és rózsák
Szintén a tavaszi kerti munkák közé tartozik, hogy megtisztítsd az évelőágyásokat és a sziklakertet.
Vágd vissza a növényeket, az elfagyott, elszáradt részeket, hajtásokat metszd le, akár tövig, ha szükséges.
Amint tartósan 10°C fok felett lesz a hőmérséklet, bontsd ki a téli takarásból a rózsatöveket.
Ha eddig nem tetted volna, akkor a bokorrózsákat 2-3 szemre metszd vissza.
A talajtakaró rózsákat én a tövektől számítva kb. 20-25 centiméterre vissza szoktam vágni. Az elfásult, száraz részeket, valamint a ceruzavastagságnál vékonyabb hajtásokat, ágakat eltávolítom. Ezzel szellősebb lesz a lombozat, így csökkentem a gombás betegségek kialakulását is és dúsabb virágzásra serkentem a rózsatövet. Kedvenc talajtakaró rózsáim a „The Fairy” fajták.
Sok helyen olvasom és hallom, hogy a futó- vagy kúszórózsákat csak akkor kell megmetszened, ha az ágai útban vannak vagy visszafagytak. Természetesen ezt az utat is választhatod. Én mégis inkább azt ajánlom, hogy a vízszintes ágakból felfelé, azaz függőlegesen növő hajtásokat, ágakat (csapokat) metszd vissza 2-3 szemre. A virágok ugyanis a friss hajtásokon fejlődnek, így dúsabb virágzásra számíthatsz.
Tavasszal metszhető cserjék
A fák metszése mellett a cserjékről se feledkezz meg!
Metszd meg azokat a cserjéket, amelyek az idei hajtásaikon fognak virágozni nyáron vagy kora ősszel.
Ebbe a kategóriába tartozik a barátcserje (Vitex agnus-castus), a cserjés pimpó (Potentilla fruticosa), a fagyal (Ligustrum) és a kerti hortenzia (Hydrangea macrophylla). Továbbá a kék sudárzsálya (Perovskia atriplicifolia), a kékszakál (Caryopteris), a kései virágzású (augusztustól a fagyokig virágzó) iszalagok, (Clematis) a labdarózsa (Viburnum opulus ‘Roseum’), a levendula (Lavandula), a mályvacserje (Hibiscus syriacus), a nyári orgona (Buddleia), a nyári tamariska (Tamarix petrandra) és az orbáncfű (Hypericum).
Ha a virágok az ágakon fejlődött termőrészeken nyílnak tavasszal, mint például a borbolya (Berberis), díszalma (Malus), díszcseresznye (Prunus), japánbirs (Chaenomeles) esetében, akkor a növény ágait a tél végén, január-februárban vágd vissza, amennyiben alakítani szükséges.
A harmadára vágd vissza a frissen ültetett cserjék előző évi hajtásait, hogy dúsabb, erőteljesebb növényeid legyenek.
Látható, hogy a kerti munkák nagy részét a metszések adják tavasszal.
Tavasszal nem metszhető cserjék
Azonban nem minden cserje metszhető tavasszal!
Azok a bokrok, amelyeknek a virágai tavasszal vagy a nyár elején nyílnak, tiltólistán vannak a tavaszi metszési munkálatok során. Feltéve, hogy szeretnél gyönyörködni a virágzásában.
Az általam karbantartott kertekben a következő növényeket nem vágom vissza tavasszal az előbb említett okok miatt. Aranyvessző/aranycserje (Forsythia), boglárkacserje (Kerria), díszmandula (Prunus tenella), gyöngyvessző (Spirea), gyöngyvirágcserje (Deutzia), korai virágzású és a nagy virágú iszalagok (Clematis), jezsámen (Philadelphus), rózsalonc (Weigela), tamariska (Tamarix tetrandra), téli jázmin (Jasminum nudiflorum).
A bangitán (Viburnum) és az orgonabokron (Syringa) a virágok a vesszők csúcsán fejlődnek ki már az előző évben, így szintén nem metszhetők tavasszal.
Ezeket csak a virágzásuk után vágom vissza felére, harmadára és egyúttal eltávolítom a letört, elszáradt és elöregedett vesszőket, ágakat.
Nem szeretik, rosszul tűrik a metszést, ezért kizárólag sérülés, betegség vagy elhalt rész miatt vágd vissza az azáleát (Azalea), fás bazsarózsát (Phaeonia x suffruticosa), cserszömörcét (Cotinus), liliomfát (Magnolia), rododendront (Rhododendron).
Egyéb szezonnyitó kerti munkák
A kerti munkákat folytathatod a gyümölcs- és díszfák, cserjék ültetésével, ha már kiengedett a fagyos föld.
Használd ki a kertészetek szezonnyitó, készletkisöprő kedvezményeit!
Kora tavasszal még nem késő elvégezni egy kis talajjavítást, tápanyag utánpótlást, hogy szebb, erősebb növényeid legyenek.
Megkezdheted a zöldség- és virágmagok vetését, indulhat a palántanevelés. Használd az ültetési tervet és ne felejtsd a vetésforgót!
Sövények nyírása
Évente kétszer, március-áprilisban és június-júliusban kell nyírnod a lombhullató és örökzöld sövényeket.
Tavasszal vágd vissza az előző évben növekedett vesszőket hüvelykujj hosszúságúra. Az erősebb ágakat hosszabbra is hagyhatod.
Nyáron harmadára vágd vissza az újonnan nőtt hajtásokat.
Madárvédelem
A madárvédelem számomra szintén fontos szempont, ezért igyekszem rá felhívni a figyelmet, hogy a fészkelési szezonban tilos a fákat, bokrokat bolygatni!
Én minden alkalommal ellenőrzöm a növényeket, mielőtt metszési, nyírási és permezetési munkákba kezdek.
A vadon élő madarak etetését április közepén hagyd abba!
Ha már a madaraknál tartunk, érdemes néhány mesterséges odút, költőládát és fészektálcát kihelyezni a kertbe, hogy a természetes rovarirtókat becsalogassuk a területünkre.
Mindezekről bővebben a Magyar Madár- és Természetvédelmi Egyesület (MME) honlapján tájékozódhatsz.