Növényekkel a kártevők ellen

Harcos növények a kertben

Növényekkel védekezni a kártevők ellen? Igen, lehetséges. Nem csak a belőlük készült permetlevekkel. Ültethetők olyan harcos növények a kertbe, amelyektől a nem kívánt látogatók meghátrálnak.

A kártevőkkel mindannyian kűzdünk a házon belül és kívül egyaránt. Ez alól a veteményeskertünk sem kivétel, ahol különösen fontosnak tartom a megelőzést. A következőkben bemutatott növényekkel minimalizálhatod a vegyszerhasználatot, így a jótékony élőlényeket sem pusztítod el.

Merthogy rájuk is kell(ene) figyelni. Ha tiszteletben tartod a biológiai sokféleséget és teszel is érte, akkor egy jól működő ökoszisztémát csodálhatsz a saját kertedben.

Szerencsére van néhány aromás fűszer- és gyógynövény, amik segítségedre lesznek a kártevők elleni védekezésben. Némelyik távol tartja, némelyik pedig önfeláldozóan magához vonzza a kártevőket, így védve meg a számodra értékes haszon- és dísznövényeket.

Érdemes ültetni a szúnyog- és bögölyféléktől védő növényeket az ablakok alá a kertbe, virágcserépbe az ablakpárkányra, kerti tó partjára vagy a medence, jakuzzi köré.

bazsalikom és a citromillatú muskátli légy-és szúnyogriasztó hatású, így én ezeket az ablakpárkányokra helyezve, balkonládákba szoktam ültetni.

Bársonyvirág (Büdöske – Tagates)

A bársonyvirággal a molytetvek, drótférgek és fonalférgek ellen védekezhetünk úgy, hogy a zöldség- és gyümölcsfélék mellé büdöskét ültetünk.

Legtöbbször a paradcsomok és az eprek mellé szoktam ültetni megelőző intézkedésként, de kifejti jótékony hatását a bogyós gyümölcsök (pl: áfonya, málna, szeder, egres, ribizli), a káposztafélék, a sárgarépa és a futóbab mellett is. 

Vonzza a hasznos vadméheket és fürkészdarazsakat.

Virágszirmaival gyógyteákat, salátákat, rizsköreteket ízesíthetsz, valamint helyettesítheted vele  a sáfrányt, például a húslevesben. 

 

Körömvirág (Calendula)

A körömvirág a fonalférgek és a levéltetvek ellen hatásos. Elsősorban a burgonyafélék (burgonya, paprika, paradicsom, padlizsán) mellé ajánlom ültetni. Virágágyásokban és bogyós gyümölcsök köré ültetve is kiváló védő- és dísznövény.

Talajban nem válogatós, napos és félárnyékos helyen is szépen fejlődik. Narancssárga és citromsárga virágú változata is van.

Vonzza a levéltetveket pusztító fátyolkát, zengőlegyet, lágybogarat.

Szabadföldbe áprilistól júniusig magról vethető.

Virágszirmait rizs, hal, húsleves, saláták és édes sütemények fűszerezésére, színezésére használhatod. Enyhén csípős ízt és sárgás színt ad az ételnek.

 

Fokhagyma

A fokhagyma mindamellett, hogy kiváló zöldség, a lisztharmat, a szürkepenész, a fonalféreg, a burgonyabogár, a lótücsök (lótetű), a földibolhák és a szúnyogok ellen nyújt védelmet.

A veteményeskert szélére, mint „védőkerítést” szoktam őket ültetni.

 

Kapor

A kapor kiváló védelmet nyújt a sárgarépa-gyökértetű és a káposzta bagolylepke ellen. Távol tartja a levéltetveket a lóbabtól, továbbá elűzi a meztelen csigákat és az atkákat a veteményesből.

Étkezés szempontjából megosztó zöldfűszer. Nyersen és szárítva is fogyasztható.

 

Fehér üröm (abszintüröm – Artemisia absinthium)

A fehér üröm erős illatával távol tartja az egereket, a szúnyogokat, a molyokat és a csigákat. Kb. 1 méter magasra nő, ezért a zöldségágyások vagy a díszkerted sarkaihoz érdemes ültetni.

Márciustól áprilisig vetheted a magjait palántaneveléshez, de szabadföldbe csak a májusi fagyok elmúltával vesd.

A fehérürömből készült permetlé a levéltetvek, atkák, a káposztalepke, az almamoly, a földibolhák és rozsdagombák ellen vethető be. Ehhez áztass be egy marék leveles hajtást 3 liter vízbe 24 órára. A leszűrt léhez 9 liter kézmeleg vizet keverj hozzá, majd alaposan permetezd le vele a fertőzött növényt.

 

Levendula (Lavandula angustifolia)

Szürkészöld levelű, lila virágú, aromás, bokros növekedésű, örökzöld félcserje. Napos, száraz, sziklás élőhelyeket kedveli. 60-80 cm magasra és kb. 40 cm szélesre nő. Sziklakertbe, mediterrán kertbe, gyógynövénykertbe ajánlom. Alacsony sövénynek is nevelheted ágyások között (ekkor 30cm tőtávolságot alkalmazz) vagy rózsatövek mellé ültetheted.

A levendula illata taszítja a hangyákat, a bolhákat, a szúnyogokat, bögölyféléket, a levéltetveket, a pókokat és a molylepkéket, mindeközben odavonzza az ágyáshoz a beporzó rovarokat (méheket, pillangókat).

 

Sarkantyúvirág (böjtfű, sarkantyúka – Nasturtium)

A sarkantyúvirág egy igazi csali növény, mely védelmet nyújt a levéltetvekkel, a káposzta bagolylepkékkel, liszteskékkel és a tripszekkel szemben, de hatékonyan tartja távol a hernyókat, a csigákat és a hangyákat is.

Szabadföldbe áprilistól júniusig magról vethető.

A sarkantyúvirág a retek csípősségét csökkenti, ha mellé ülteted.

Csúnya látványt nyújt, amikor ellepik a kártevők és rágják, tépik, szívogatják, de ez azt jelenti, hogy működik a csali. Ne tépd ki, ezért ültettük! 

Salátákba teheted az egészséges sarkantyúka ehető leveleit és virágait.  

 

Orvosi zsálya (Salvia officinalis)

Az orvosi zsálya az ágyások szegélyére ültetve a hernyók, tetvek, csigák ellen véd.

A szárított zsályalevelet tésztaételek, rizses fogások, szárnyasok, halak, tojásos ételek, borjú-, bárány- és vadhús, saláták, raguk és paradicsomszósz ízesítésére használhatod. Együtt főzheted és piríthatod a többi összetevővel. Friss zsályát ne használj, mert mindennek elnyomja az ízét!

Menta (Mentha)

Bors- vagy fodormenta a levéltetű, a földibolha és a káposzta-bagolylepke ellen véd. Intenzív terjeszkedése miatt inkább az ágyás szélére javaslom ültetni, hogy ne nyomja el a haszon- és dísznövényeket.

A borsmenta védelmet nyújt továbbá a szúnyogok, bögölyfélék, hangyák, hernyók, molyok és pókokkal szemben. 

 

Borsikafű (csombor, csombord, kerti méhfű – Satureja hortensis)

Az ágyásszélekre ültetett borsikafű védi a babféléket a levéltetűtől.

Halhoz, húsokhoz, levesekhez, főzelékekhez használható aromás fűszer. A főzés végefelé add az ételhez frissen vagy szárított formában. Nem csíp úgy, mint a fűszerbors, ezért a gyerekek is jól bírják.

 

Kakukkfű (pecsenyefű – Thymus)

A kakukkfű  20–50 cm magas és kb. 25 cm széles, évelő félcserje, fehér vagy rózsaszínes virágokkal. Talajban nem válogatós, szárazságtűrő, napfényes helyet igényel. Fagytűrő, viszont a -18 °C alatti hőmérsékletet hosszabb távon nem viseli.

Méhcsalogató, ugyanakkor a bolhák, bögölyfélék és szúnyog ellen kiválóan bevethető. 

Ha magad szeretnéd magról vetni, akkor március-áprilisban kezd el a palántaneveléshez. A májusi fagyok elmúltával egészen július végéig szabadföldbe vetheted.

Kedvenc fűszernövényem.  Rendszeresen ültetem a közönséges és a citromillatú változatát sziklakertekbe és virágágyások szegélynövényeként.

Nagyon aromás fűszer sokoldalúan felhasználható. Húsokhoz, zöldségekhez, salátákba használatod leginkább, de gyógyteát is készíthetsz belőle. Sőt, ha néhány ágacskáját a fürdővízbe dobod, élénkítő, frissítő hatású.

 

Citromfű (Melissa officinalis)

A citromfű kb 50-70 cm magas tarackoló, évelő, gyógy- és fűszernövény. Meleg és fényigényes. Talajban nem válogatós, közepes vízigényű. Napos vagy  félárnyékos helyen neveld. 

Méhcsalogató, de közben kiváló bolha, bögölyféle és szúnyogűző hatása is van.

Ha fagyzugos területre ülteted, akkor télre lombbal vagy szalmával takard be a tövét, nehogy kipusztuljon.  

Ha magról veted akkor várd meg, míg tartósan 18-20 ˚C lesz a hőmérséklet.

Levelei könnyen barnulnak, ezért ha leszedted őket, gyorsan száríts is meg.

Frissen üdítőitalok, saláták ízesítésére használhatod.

 

Rozmaring (Salvia rosmarinus)

A rozmaring terebélyes, örökzöld félcserje. Akár egy méter szélesre és egy- két méter magas bokorrá is fejlődhet. Virágai tengerkékek, a levelek hónaljába nyílnak. Jó vízáteresztő, ám tápanyagban szegény talajt és napos, meleg helyet kedvel. Vigyázz, hogy ne öntözd túl, mert a gyökere könnyen berohad a nedves földben.  -10°C alatt visszafagyhat, ezért ne ültesd fagyzugos helyre. 

Jól tűri metszést. Minél többször vágod vissza az ágait annál szebb és dúsabb lesz.

Február végétől március közepéig vetheted magról melegágyba vagy szobában cserépbe. Szabadföldbe viszont csak a májusi fagyok elmúltával vesd.

Számomra a rozmaring kúszó, illetve az alacsonyabb fajtái a sziklakertek „kötelető” növényei.

Méhcsalogató, ugyanakkor a bögölyféléket távol tartja.

Használj mindig frissen vágott hajtásokat a mártások, vadhúsok, pácok, sült húsok, gomba- és halételek fűszerezésére. (Természetesen szárítva is kitűnő fűszer, ekkor kevésbé intenzív az íze.)

Én a levágott fás ágacskákat saslik pálcikaként szoktam használni.

 

Bazsalikom (Ocimum basilicum)

A bazsalikom széles fajtaválasztékú egyéves, meleg- és fényigényes, 40-50 cm magasra növő fűszernövény. Vannak vörös,  zöld, kis- és nagylevelű, valamint citrusos ízű változatai.

A májusi fagyok elmúltával szórd el a magjait, ha közvetlenül szabadföldbe veted. A palántákat június előtt nem javaslom kiültetni.

Cserépbe ültetéshez a kislevelű, bokros fajtákat ajánlom.

Mártások, saláták kedvelt fűszere.

 

Spanyol turbolya (illatos mirhafű, vadánizs – Myrrhis odorata)

A zellerfélék családjába tartozó lágyszárú évelő.  Terebélyes, 1- 1,5 méter magasra növő,  páfrányszerű, fehér virágú vadvirág. Tápanyagban gazdag, nedves talajt kíván. Ősszel vagy télen vesd el a magjait, mert a sikeres csírázáshoz  hideghatásra van szüksége.

Méhcsalogató ugyanakkor kullancsűző növény.

A fiatal hajtások, zöld termése és gyökere ehető, ételekhez felhasználható.  

Havasi eukaliptusz (Eucalyptus gunnii)

Ezt az eukaliptusz fajtát ajánlom a hazai kiskertekbe, mert a leginkább fagytűrő mediterrán cserje. Kb. 2-3 méteres, szürkéskék levelű bokorrá fejlődik (hazájában tízszer magasabbra nő). 

Fényigényes, ezért napos vagy félárnyékos helyre ültesd.  Az üde, tápanyagban gazdag, jó vízáteresztő képességű, savanyú talajt kedveli. Közepes vízigényű, rendszeres öntözést igényel.

Szélvédett fekvést, valamint téli tő- és lombtakarást igényel, ha a szabadba kiültetve akarod teleltetni.    

Jellegzetes aromás illatával távol tartja a csótányokat, kullancsokat és a szúnyogokat.

Jómagam sokat vagyok a szabadban. Ha éppen nem dolgozom, akkor kirándulok, túrázok a barátaimmal vagy  a természetfotós hobbimnak élek. Ilyenkor az előzőekben felsorolt növények illóolaját cseppentem a bőrömre vagy ruházatomra, hogy távol tartsam magamtól a négynél több lábú élőlényeket.

Ugyanezekből az illóolajokból permetlé is készíthető, ami az ablak- és ajtókeretre, küszöbre, kerti bútorokra fújva szintén távol tartja ezeket a nem kívánt látogatókat.

A vetésforgó egy ősi módszer a kártevőkkel és egyéb betegségekkel szemben. Érdemes tehát alkalmazni, ha van veteményeskerted.