Kúszó pázsitszulák – a talajtakaró zöld szőnyeg

Alternatív megoldás a gyep helyett

Mindannyiunkban felmerül a kérdés, mit tegyünk a szép, egészséges zöldszőnyeg kialakítása érdekében? Mit válasszunk, gyepet vagy valamilyen kúszó talajtakaró növényt?

Az egyre melegebb, aszályosabb nyarak miatt gyakran tapasztaljuk, hogy kiég a fű, kopár lesz a kert. Ennek a negatív élménynek az elkerülésére szeretnék egy kiváló gyeppótló növényt bemutatni.

Napos helytől az árnyékosig terjed. Mi az?

kúszó pázsitszulák (Dichondra repens) gyorsan növő, apró levelű, élénkzöld színű, évelő talajtakaró növény. Kitűnően alkalmas kisebb és nagyobb zöldszőnyeg kialakítására, a fű helyettesítésére, lépcsők, tipegők közötti hézagok kitöltésére vagy akár fák körül.
Általában 3-5 cm magasra növekszik, oldalhajtásaival terjed, így a talajt sűrűn beborítja. Sárgászöld virágai leginkább nyáron, de bármikor megjelenhetnek. Napos száraz helyen alacsonyabb lesz és levelei kisebbek míg félárnyékos, árnyékos, nedves helyen levelei nagyobbak lesznek, magasabbra nő.

Dichondra repens

Talajban nem válogatós, a pangó vizet nem tűri, kiváló a hő- és szárazságtűrése, alacsony ápolási igényű, jól viseli az árnyékos helyeket.
A legjobban alkalmas a napsütötte, meleg helyekre, ahol télen is megőrzi feltűnő zöld színét. Hidegebb vidéken is megél, azonban levelei -5 C fok alatt enyhén barnulhatnak. Az áttelelést követően tavasszal regenerálódik.
A taposást, igénybevételt mérsékelten tűri, így a gyerekek játszóterületére vagy kutyák által gyakran használt kertrészbe nem javaslom.
Nem igényel olyan gyakori locsolást, mint a gyep.
Amikor beáll az egybefüggő zöld szőnyeg, akkor mérsékli a gyomok megjelenését. A megjelenő gyomokat kézzel célszerű eltávolítani. A gyepek esetében használt gyomirtót nem szabad használni, mivel az a kétszikű növényeket, így a kúszó pázsitszulákot is elpusztítja!

Arra azonban számítani kell, ha jól érzi magát a területen és nem szorítjuk korlátok közé,  hódítók módjára elszabadul a birtokon. Ilyenkor nyugodtan kapjuk elő a kapát és vessünk véget a portyázásnak.

Mikor és hogyan ültessük?

A kúszó pázsitszulák telepítéséhez meleg időszakot válasszunk, amikor a nappali hőmérséklet 20 °C felett van, az éjszakai hőmérséklet pedig nem süllyed 10 °C alá. Ez egyaránt lehet tavaszi (április-május) vagy őszi (szeptember-október) időszak. Célszerű a felásott, megmunkált talajba beleforgatni a gyep telepítésekor is használat ún. indító műtrágyát.
A vetéshez ajánlott vetőmag mennyisége 5-10 g/m2, a vetés mélysége kb. 0,5 cm. Kiegészítő növényként ültethetjük cserépbe, dézsába is, ekkor az edény szélén át lefutva teszi változatossá az összeültetést. A vetést követően szükség van gyakoribb, kis mennyiségű vízzel történő öntözésre a gyors csírázás és a kezdeti fejlődés elérése érdekében. Meleg időben 1-2 hét alatt kikelnek a magok. Rendszeresen locsoljuk, amíg megerősödik. Az erős, kifejlett növényeket viszont ritkábban, ám egyszeri, nagyobb vízmennyiséggel ajánlott öntöznünk. Mindezzel elősegíthetjük a mélyre hatoló gyökérzet kialakulását. 

Amit a pázsitszulák nem szeret

A kúszó pázsitszulákot inkább  a túl sok csapadék károsítja, mint a talaj kiszáradása.

Mivel sűrű lombozata a talaj felületéhez közel terül el, a felesleges víz nehezen párolog el a tányérszerű levelekből, illetve a beárnyékolt talajfelszínről. A növény befülled, rostszálai meggyengülnek, ez pedig a gombás betegségeknek kedvez. Ilyenkor a levelek – hasonlóan a hideg téli állapothoz – bebarnulnak, elnyálkásodnak.

Segítsünk a növénynek azzal, hogy plusz káliumhoz és kálciumhoz juttatjuk, valamint gombaölőszerrel lepermetezzük. Ez utóbbit ne halogassuk, mert a gombák spórákkal szaporodnak, amit a szél és a víz könnyen továbbszállít, ezzel olyan területeket is megfertőzhet, ahol a megfelelő vízelvezetés miatt nem alakult ki a probléma.