Ahogyan nálunk, embereknél is jellemző, hogy jó társaságban felszabadultabbak, hatékonyabbak vagyunk és jobban teljesítünk, segítjük egymást, ugyanígy igaz ez a növényekre is.
A jól megtervezett növénytársítások a veteményeskertben is szebb, egészségesebb növényeket és termést fognak eredményezni.
Ebben a bejegyzésemben összegyűjtöttem néhány trükköt, amit még drága jó dédnagyanyámtól és szeretett nagyapámtól tanultam. Gyerekként nem értettem, mi keresnivalója van virágoknak a zöldségeskertben vagy a szőlőkordon alatt, de mára tudom, hogy nem esztétikai szempontok miatt kerültek oda, hanem kártevőűző tulajdonságuk miatt.
Szóval papírt, ceruzát előkészíteni és tervezd meg az idei vitamintelepedet!
Hova és mibe ültess
Először is keress a veteményeskertnek megfelelő helyet. Legfontosabb szempont, hogy a nap süsse a területet naponta legalább 4-6 órán át. Korábban már írtam arról, hogy mennyire lényeges a napfény a növények fejlődése szempontjából.
Ha nincs saját kerted, akkor se keseredj el, az erkélyen, teraszon, ablakpárkányon is termeszthetsz zöldségeket, gyümölcsöket és fűszernövényeket.
Természetesen az így megtermelt mennyiség nem fogja fedezni a család éves zöldségigényét, de csemegének kiváló lesz.
Ebben az esetben gyűjts össze olyan ültetésre alkalmas edényt, tartályt, vödröt, ládát, függőkaspót, ami elfér a kiszemelt területen. Fontos, hogy az ültetőedény alja lyukas legyen, ami a felesleges víz elvezetését biztosítja. Ha kell, magad fúrj egy, két, három 8 mm átmérőjű lyukat az edény aljába.
Tegyél az edény aljára kavicsot vagy agyaggranulátumot 1-3 cm vastagon, majd töltsd fel egy rész komposzt vagy komposztált marhatrágya, egy rész homok vagy kertészeti perlit és egy rész virágföld vagy kerti talaj keverékével úgy, hogy a szintje 1-2 ujjnyira legyen a cserép peremétől (így, az öntözővíz nem bukik át a cserépen).
Ha az edény aljából kifolyó, kicsepegő sáros víz miatt aggódsz, javaslom, tegyél a kavicsok alá kókuszrostot vagy geotextilt, ami a kimosódó földet megfogja, megszűri. Természetesen a virágalátét is megfelelő védekezési mód a kifutó víz zabolázására. Arra azonban ügyelj, hogy pangó víz ne legyen benne, mert az árt a gyökérzetnek.
Magaságyásban is gondolkodhatsz, ha nagyobb tér áll a rendelkezésedre.
Előre gyártott, lábon álló változatok közül is lehet választani, amennyiben az erkélyen vagy a teraszon szeretnéd elhelyezni a magaságyást.
A legjobb dolog, amikor a kertben tudsz biztosítani szabad területet a zöldségeskert számára.
Egyszerűen tisztíts meg és áss fel egy legalább 1,5 x 1,5 méteres földdarabot, de emelt- vagy magaságyást is készíthetsz téglákból, zsalukövekből, fagerendákból, deszkákból vagy akár használt raklapokból.
Amint már említettem, előre gyártott magaságyásokból is bőven van választék, amit barkács- és kertészeti árudákban egyaránt beszerezhetsz.
Tervezésnél figyelj arra, hogy maradjon helyed a gondozásra, betakarításra.
Én a hagyományos ágyások között 40-50 centiméternyi szabad helyet szoktam hagyni, míg az emelt és magaságyásoknál inkább 70 centimétert.
Tájékozódj, hogy a kiszemelt növényeknek mekkora és milyen irányú területigényük van az egészséges fejlődéshez.
Például a futóbab és az uborka vígan kapaszkodik felfelé a drótkerítésen, így nekik csak két ásónyi szélességben szoktam feltörni a földet a kerítés mentén.
Előfordult az is, hogy a szélein csorbult virágládákat tettem a kerítés mellé és azokba vetettem a babot.
Az ablakpárkányon és az erkélykorlátra rögzített balkonládákban pedig rendszeresen koktélparadicsomokat, tépősalátát, retket, spenótot, sóskát, metélőpetrezselymet, metélőhagymát és chili paprikát nevelek.
Íme néhány példa arra, miket nevelhetsz konténeres növényként és ehhez mekkora a minimális helyigény:
Tervezéskor az is vedd figyelembe, hogy egy ágyáson belül a különböző növényfajták azonos vízigényűek legyenek.
A mélyen gyökerező zöldségeket, mint például a paradicsomot és a spárgát érdemes ugyanabba az ágyásba helyezni, mert szebben fejlődnek, ha ritkábban, de a talaj mélyebb rétegeit átitva, bőségesen öntözöd.
Sekélyen és közepesen gyökerező növények (pl: bab, mángold) gyakoribb öntözést igényelnek, amikor elegendő a talaj felső néhány centiméterét átitatni.
Az öntözővíz mennyiségétől függetlenül a földet locsold, a növény leveleit ne érje víz!
Ideális szomszédok
Mint a bevezetőben már említettem, a megfelelően összeültetett növények segítik, védik egymást a fejlődésük során. Egyik a másiknak árnyékot ad, tápanyagot vagy akár támasztékot biztosít, elűzi, távol tartja a kártevőket, tehát az egészséges és finom végeredmény eléréséhez ideális szomszédok.
Az alábbi felsorolás, valamint a rajzos ábra az alapján készült, amiket a legtöbbször szerettek volna ültetni, termeszteni a megbízásaim során, így lesznek benne kisebb és nagyobb területigényű növények is.
A támogató közösség
BAB (bokor és futó fajták) fejes káposzta, sárgarépa, zeller, cukkini, uborka, póréhagyma, saláta, tök, borsó, burgonya, retek, kukorica, padlizsán, paradicsom, napraforgó, bársonyvirág, borsikafű, levendula, eper
BURGONYA bab, borsó, fejes káposzta, paradicsom, tökfélék (pl: spárgatök, cukkini, csillagtök, pézsmatök), vöröshagyma, zeller, koriander, körömvirág, bársonyvirág
CÉKLA brokkoli, vöröshagyma, fokhagyma, kelbimbó (bimbós kel), mángold, fejes káposzta, zeller, zöldbab
CUKKINI zöldbab, kukorica
ÉDESKÖMÉNY zeller, póréhagyma, újhagyma
FEJES és KELKÁPOSZTA cékla, zeller, uborka, bab, borsó, fejes saláta, paszternák, burgonya, kakukkfű, kapor, rozmaring, zsálya, bársonyvirág, muskátli
KUKORICA spenót, borsó, cukkini, uborka, zöldbab, tök, dinnye, napraforgó, bársonyvirág
PADLIZSÁN zöldborsó, menta, körömvirág, bársonyvirág
PAPRIKA paradicsom, vöröshagyma, fokhagyma, padlizsán, burgonya, bazsalikom, muskátli
PARADICSOM vöröshagyma, fejes káposzta, sárgarépa, paprika, spárga, zeller, retek, burgonya, fehérrépa, póréhagyma, bazsalikom, borágó, oregánó, petrezselyem, bársonyvirág, körömvirág, sarkantyúvirág, muskátli
RETEK sárgarépa, uborka, bab, paszternák, saláta, zöldborsó, spenót, paradicsom, petrezselyem, fokhagyma
SALÁTA (fejes és tépősaláta) cékla, retek, bab, borsó, fejes káposzta, sárgarépa, uborka, póréhagyma, vöröshagyma
SÁRGARÉPA fejes káposzta, retek, paszternák, vöröshagyma, metélőhagyma, saláta, zöldborsó, póréhagyma, rozmaring, zsálya, fehér üröm
SPÁRGA zöldborsó, póréhagyma, petrezselyem, paradicsom
SPENÓT lóbab, zöldborsó, eper
UBORKA borsó, zöldbab, retek, zeller, fejes káposzta, kukorica, saláta
VÖRÖSHAGYMA fejes káposzta, sárgarépa, saláta, paszternák, cékla, fokhagyma, póréhagyma, paradicsom, eper
ZELLER cékla, fejes káposzta, uborka, édeskömény, bab, póréhagyma, borsó, burgonya, paradicsom
ZÖLDBORSÓ uborka, zöldbab, fehérrépa, retek, sárgarépa, spárga, fejes káposzta, zeller, kukorica, burgonya, levendula
Alkalmazz vetésforgót, hogy megelőzd a talaj, illetve a tápanyag kimerültséget és a kártevők felszaporodását!